موکب‌ الحسین خدمت و هنر آئینی با نوای نی و روضه سیدالشهدا بر بلندای بام تهران

موکب‌ الحسین

به گزارش روابط عمومی مجموعه تفریحی ورزشی توچال:
همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی، مجموعه تفریحی ورزشی توچال در اقدامی متفاوت با برپایی موکب‌های خدمت و پذیرائی، فرهنگی، هنری و همچنین نوای نی و موسیقی زنده آئینی و صدای دوهل و روضه سیدالشهدا و فراهم سازی حال و هوای متفاوت برای پذیرایی از عاشقان و رهگذران جاده سلامت با استقبال خوب شهروندان روبرو شد. پیاده روی مخاطبان در شب اربعین تا ایستگاه یک بام تهران با حضور اقشار مختلف مردم‌ و با همراهی علاقمندان به اهل بیت برگزار گردید.عاشقان سیدالشهداء که امسال نتوانستند در مراسم پیاده‌ روی اربعین حسینی در کربلای معلی شرکت کنند، خود را به مجموعه تفریحی ورزشی توچال رسانده و با حضور در جاده سلامت، گوشه‌هایی از حال و هوای معنوی کربلا را تجربه کردند. موکب ها که به همت مجموعه تفریحی ورزشی توچال و با مشارکت مردمی بنا نهاده شده بودند، در سه بخش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و خدمت و پذیرایی به مردم خدمت رسانی داشتند.
در بخش فعالیت‌های هنری، گروه موسیقی زنده آیینی هنرمندان با نی نوازی و نواختن طبل و دهل به ساحت مقدس امام حسین و یاران باوفایش عرض ادب کردند.
“رهبر انقلاب” درباره‌ جایگاه ویژه‌ زیارت اربعین فرموده‌اند: «شروع جاذبه مغناطیس حسینی در روز اربعین است» در سال‌های اخیر استقبال از سنت پیاده‌روی اربعین بسیار بیشتر از گذشته بوده است. دلایل استقبال بیشتر به این مراسم اهمیت هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن آن می باشد.
پیرو سخن رهبر انقلاب در متنوع برپا داشتن مجالس سیدالشهدا در روز اربعین، در موکب «هنرگاه آیینی» ، یکی از هنرمندان و عاشقان سیدالشهداء یک تابلوی نقاشی که نمایشی انتزاعی از صحنه کربلا و نماد لاله خونین بود را به صورت زنده نقاشی کردند. این تابلو پس از تکمیل شدن به مجموعه توچال اهدا شد. در موکب خدمت و پذیرایی هم، به یاد ساقی لب تشنه کربلا، آب و چای ذغالی توزیع شد و دیگر نذورات مردمی نیز تقدیم عزاداران حسینی و رهگذاران پیاده رو در جاده سلامت گردید. نوای روضه خوانی امام حسین(ع) نیز زینت‌بخش این مجلس بود تا حال و هوای کربلا و حرم سیدالشهداء برای رهگذران به وجود بیاید. به همت مجموعه تفریحی ورزشی توچال، پویشر «دل نوشته‌های اربعینی» نیز راه‌اندازی شد تا کسانی که به هر دلیلی نتوانستند اربعین امسال در کربلا حضور پیدا کنند، با تداعی حس و حال پیاده روی کربلا، چند خطی با امامشان درد و دل کرده و حرف دل‌شان را بنویسند و آرام شوند.
روح الله امداد مدیرعامل مجموعه تفریحی ورزشی توچال با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه‌های فرهنگی در جای جای شهر تهران گفت: یکی از وظایف ما در این مجموعه ایجاد فضایی سالم برای تفریح و ورزش و نشاط افرینی و سلامت بخشی مردم است، اما معتقدیم در عین توجه به موضوع سلامت، باید برنامه‌های فرهنگی و هنری متعدد متناسب با ایام و‌ رویدادهای ملی و آیینی مذهبی برگزار کنیم. بدون شک انتقال مفاهیم دینی در قالب زبان هنر و فرهنگ بهترین کارکرد و اثربخشی را بر نوجوانان و جوانان ما داشته و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ایشان با اشاره به برگزاری مراسم سوگواری اربعین سید الشهدا در مجموعه تفریحی ورزشی توچال گفت: بسیار دوست داشتیم به سهم خودمان عرض ادبی به ساحت مقدس اهل بیت به ویژه شهدای کربلا داشته باشیم. بنابراین فرصت اربعین را مناسب دیدیم تا مراسم تداعی پیاده روی اربعینی و اجتماع موکب‌های خدمت و پذیرایی و فرهنگی و هنری را در مجموعه تفریحی ورزشی توچال برگزار کنیم.‌
جاده سلامت این مجموعه تفریحی ورزشی که از درب ورود تا ایستگاه شماره یک ادامه دارد، بهترین محل برای برگزاری این رویداد بود، چرا که محل تردد اقشار مختلف شهروندان و خانواده هایی است که برای پیاده روی به اینجا می‌آیند.
امداد در هدف از برگزاری این رویداد گفت: علاوه بر برنامه‌های آیینی و عزاداری هنرگاهی نیز با حضور هنرمندان برپا شد تا در قالب موسیقی زنده آیینی و نقاشی زنده عرض ادب کنند.   نقاشی خلاقانه‌ای و انتزاعی زنده در اینجا کشیده شد، تصویر گویایی از رشادت، شجاعت و وفاداری یاران امام حسین علیه السلام است که در برابر چشمان نسل جوان به ویژه کودک و نوجوان قرار گرفت. گروه موسیقی آیینی نیز با نوای سوزناک خود فضای معنوی متفاوتی را برای حاضران رقم زدند.آموزه های دینی با زبان هنر و تنوع در ارائه مطلب قطعا برای نسل جوان پذیرا تر هست و بهترین زبان برای نزدیکی و دوستی مخاطبان با اهل بیت و شناخت مهربانی و مهر و وفای اهل بیت زبان هنر است.

امداد پیرو استقبال خوب مردم در این رویداد گفت: هدف از برگزاری رویداد موکب الحسین، تجربه حس و حال دلنشین برای شهروندانی که تا کنون چشیدن طعم خوراک نذری و حال و هوای پیاده روی تا کربلا در شب اربعین حسینی نداشتند به کامشان چشانده شود.
و همچنین وی از ادامه برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در مناسبت‌های دیگر ملی و مذهبی خبر داد و گفت: در دیگر مناسبت‌های پیشرو به ویژه اعیاد نیز برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری تدارک دیده شده است. این برنامه‌ها همگی با زبان هنر بوده و تقدیم‌ مردم شهر تهران می‌شود.
امداد در پایان گفت: امیدوارم برگزاری چنین رویدادها، جشنواره‌ها ‌و برنامه‌های این چنینی در دیگر مناسبت‌ها در مجموعه توچال به انتقال مفاهیم و آموزه های دینی و ملی به شکل متفاوت کمک کند. 
از عموم شهروندان به ویژه جوانان دعوت می‌کنیم تا با حضور در مجموعه توچال از این برنامه‌های متنوع استفاده کنند.
موکب الحسین توچال موکب‌ های خدمت و پذیرایی و فرهنگی، هنری به مدت ۲ روز همزمان با شب و روز اربعین سید و سالار شهیدان در مجموعه توچال برگزار شد. موکب‌ها از ابتدای جاده سلامت فعالیت خود را آغاز کرده و تا ایستگاه شماره یک توچال ارایه خدمات کردند.