به گزارش روابط عمومی توچال و به نقل از ایرنا ،

مجموعه تفریحی، ورزشی توچال با بهره‌گیری از خدمات مختلفی از جمله تله‌کابین، تله‌سیژ، پیست اسکی، سورتمه، مسیر کوهنوردی، جاده سلامت، هتل و امکاناتی دیگر یکی از بزرگ‌ترین مقاصد گردشگری ایران و تهران است و هر روز شاهد حضور خانواده‌هایی است که برای ورزش و تفریح به این مجموعه مراجعه می‌کنند.

تله‌کابین توچال با طول رفت و برگشت ۱۵ کیلومتر یکی از طولانی‌ترین خطوط تله‌کابین در دنیا محسوب می‌شود که در روزهای پایانی هفته و در ایام تعطیل پذیرای عده کثیری از علاقه‌مندان به ورزش است. سال‌ها بود دست‌اندرکاران این مجموعه به فکر به‌سازی و ترمیم مجموعه تله‌کابین بودند و در دولت سیزدهم و طی دوسال گذشته این رویا به واقعیت تبدیل شد تا در نهایت کل مجموعه با فضایی بهتر و شرایطی به‌روز، آماده پذیرایی از علاقه‌مندان است. نکته قابل توجه در این میان تاکید به استفاده از تخصص و دانش بومی است، دانشی که موجب شد صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی در این پروژه محقق شود که بدون شک یکی از دست‌آوردهای دولت سیزدهم در حوزه ورزش به شمار می‌رود.

روح‌الله امداد مدیرعامل این مجموعه روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، از انجام مراحل پایانی بازسازی و بهسازی تله‌کابین توچال خبر داد و گفت: این حرکت جهادی از ۱۴۰۰ آغاز شد و مهر ۱۴۰۲ به پایان می رسد. با توجه به شرایط محیطی و اقلیمی و به دلیل وضعیت جوی در ارتفاع در هر سال تنها ۴ ماه فرصت خدمت‌رسانی در این مجموعه وجود داشت و امروز خرسندیم که با توان داخلی و با بهره‌گیری از طراحان ایرانی شاهد محقق شدن این پروژه هستیم.

او گفت: با اعتماد به جوانان ایرانی و متخصصان داخلی، این کابین‌ها با یک دهم هزینه خارجی وارد خط خواهد شد، کابین‌های قبلی نیز معایبی داشت که در طرح جدید لحاظ شده و با توجه به پایان عمر مفید آنها با بهترین شرایط، میزبان علاقه‌مندان به ورزش خواهیم بود. تمام استانداردهای سخت‌گیرانه لحاظ شده و کابین‌های مدرن وارد خط می‌شود.

مهرداد ملازاده مدیرفنی مجموعه ورزشی توچال در خصوص اقدامات صورت گرفته، گفت: کابین‌های قبلی ۶ نفره بود که علاقه‌مندان باید پشت به پشت می‌نشستند اما در طرح جدید، ضمن برطرف کردن معایب قبلی و مشکلات اسکی‌بازان، از کابین‌های جدید که مجهز به سیستم مانیتورینگ بوده بهره برده‌ایم و همه چیز در طول خط بررسی و تحت کنترل است.

او ادامه داد: کابل تله‌کابین از جمله قطعات مافوق ایمنی محسوب می‌شود و این کابل برای خط یک و سه به طول نه‌ونیم کیلومتر، کاملا تعویض و از یک شرکت معتبر سوئیسی که برندی مطرح در این حوزه است خریداری شده، سیستم نیز اورهال و در حال استفاده است و مشکلی در این خصوص نداریم.

این متخصص کشورمان به فعالیت‌های صورت گرفته در سایر کشورها هم اشاره کرد و گفت: با بهره‌گیری از دانش ایرانی امروز شاهد آن هستیم در فضاهایی دیگر مانند پیست پاکستان، مجموعه تفریحی قبرس و اخیرا” در روسیه از متخصصان ایرانی استفاده می‌شود.

او در واکنش به این سئوال که آیا با وجود چنین تخصص‌هایی، پیشنهادهایی برای کار و اقامت دریافت نکرده و به فکر مهاجرت نبوده‌،‌ گفت: عشق و علاقه به ایران باعث شده وارد چنین فضایی نشویم و به دنبال آن هستیم تا در کشور خودمان کار کرده و زندگی کنیم.