توچال، بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی و تفریحی ایران

مجموعه تفریحی ورزشی توچال با وجود تله‌کابین، بام تهران، تله‌سیژ، پیست اسکی، سورتمه، مسیر کوهنوردی، جاده سلامتی، هتل و… به یکی از بزرگ‌ترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل شده است. این مجموعه همپای مخاطبانش به سمت قله در حال حرکت است و تلاش می‌کند تا میزبان شاد‌ترین اوقات‌ خانواده‌ها و دوستان در دل کوهستان باشد.
جالب است بدانید که در حال حاضر تله‌کابین توچال با طول رفت و برگشتی ۱۵ کیلومتر، یکی از طولانی‌ترین خطوط تله‌کابین در دنیا محسوب می‌شود.

توچال
توچال
توچال
توچال

ساخت پروژه تله کابین توچال از سال 1353

پروژه ساخت تله‌کابین توچال  با همکاری شرکت فرانسوی پوما و شرکت اتریشی دوپل مایر در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی آغاز شد و در سال ۱۳۵۷ به پایان رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز خط ۳ تله‌کابین از ایستگاه ۵ تا ۷ ساخته شد و عملیات عمرانی احداث پیست اسکی و هتل توچال آغاز شد. هتل توچال در سال ۸۱ با کاربری جدید راه اندازی و افتتاح شد. در ادامه مسیر ۲ کیلومتری جاده سلامتی و تفریحاتی مثل سورتمه، بانجی جامپینگ، سوینگ و … ایجاد شد. توچال اکنون ۳ خط تله‌کابین، ۳ خط تله‌سیژ و ۱ تله‌اسکی دارد. 

بیشتر کابین‌های تله‌کابین مربوط به شرکت فرانسوی پوما است اما از سال ۱۳۹۴ تعداد قابل توجهی کابین ایرانی نیز با تلاش شرکت‌های دانش بنیان داخلی تولید شد که اکنون در حال استفاده در خط سوم تله‌کابین است. اکنون دانش فنی نگهداری و تعمیر و توسعه تله‌کابین تماما بومی و ایرانی است.

تله‌کابین توچال با طول رفت و برگشتی ۱۵ کیلومتر، یکی از طولانی‌ترین خطوط تله‌کابین در دنیاست.